راهنمای نویسندگان

بسمه تعالی

دانشگاه آزاد واحد آستارا

 

راهنمای نویسندگان مقالات

این راهنما در سه بخش تنظیم شده است:

شرایط پذیرش  و ثبت مقاله، تهیه مقاله، ارسال هزینه داوری و چاپ

 

 • شرایط پذیرش مقاله:

فصلنامه تخصصی خانواده و بهداشت با روند داوری همتا (peer review) است که به زبان فارسی منتشر می شود و در بر گیرنده ی مقالات مرتبط با شاخه های مختلف علوم بهداشتی، پزشکی، روانشناختی و اجتماعی کلیه علوم مرتبط با حوزه های سلامت خانواده است. علاقه مندان، پژوهشگران و صاحب نظران می توانند مقالات خود را با رعایت کامل اصول و موارد ذیل به آدرس فصلنامه ارسال نمایند تا پس از بررسی، در صورت تأیید در نوبت چاپ فصلنامه قرار گیرد. بدیهی است عدم رعایت اصول ذکر شده موجب عدم پذیرش یا تاخیر در مراحل بررسی علمی، چاپ و انتشار مقالات دریافتی خواهد گردید.

ارسال مقاله یا هرگونه بازبینی­ های بعدی در دفتر ژورنال ارزیابی خواهد شد و در صورت نیاز به اصلاح، ممکن است ارسال به­ طور موقت لغو گردیده و به نویسندگان که مسئول ساماندهی ارسال مقاله و ارائه اطلاعات مورد نیاز هستند عودت داده شود. در صورتی که در رابطه با ارسال مقاله سؤالی داشتید، می­ توانید با دفتر ژورنال تماس حاصل فرمایید

برای ارسال مقاله نخست یاز منوی ارسال مقاله، فرم ثبت نام را تکمیل کرده و مقاله خود را آپلود کنید. در صورت بروز مشکل مدیر داخلی مجله را مطلع کنید.

شرایط ارسال: مجوز دسترسی باز، کپی رایت، هزینه ها پس از ارسال مقاله، نویسندگان بایستی یک مجوز انحصاری برای انتشار آثار آن­ها در ژورنال، تحت Creative Commons license 4.0 (CC-BY-NC) را امضا نمایند. نویسندگان دارنده حق کپی رایت آثار خود هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سیاست کپی رایت و توافقنامه مجوز مراجعه نمایید.

نویسنده ی مقاله و یا در صورت گروهی بودن، نویسنده اول (اصلی)، باید تعهد نماید که مقاله ی ارسالی تاکنون در هیچ نشریه ی علمی دیگری منتشر نشده باشد، و همزمان با این نشریه، به نشریه ی دیگری منتشر نشده باشد، و هم زمان با این نشریه، به نشریه دیگری ارائه نخواهد گردید. مسئولیت علمی مطالب ارایه شده در مقاله نیز به عهده ی نویسنده / نویسندگان مقاله است.

کلیه ی نویسندگان مقاله باید از ارسال و چاپ آن مطلع باشند. بنابراین لازم است کلیه ی نویسندگان محترم مقاله در نامه ی درخواست چاپ، این موارد را به وسیله ی امضاء متعهد گردند.

 نامه همراه مقاله

نامه همراه مقاله برای ارسال تمامی مقالات ضروری است. نویسندگان بایستی موارد زیر را هنگام ارسال نامه همراه مقاله تایید نمایند:

اصالت مقاله ارسالی که فقط به این ژورنال ارسال شده و در حال حاضر در هیچ جای دیگری انتشار نیافته و برای انتشار نیز تحت بررسی قرار ندارد مگر این­که در نامه همراه مقاله این مسأله ذکر گردد.

این­که هیچ جمله­ ای از منبع دیگری کپی نشده است. به بخش سرقت ادبی در خط مشی ادیتوریال مراجعه نمایید.
نویسنده ارسال کننده مقاله مسئولیت ارسال را از جانب سایر نویسندگان به عنوان نویسنده مسئول به عهده می­گیرد.
تمامی نویسندگان، مقاله را بررسی نموده، تأیید کرده و نسبت به ارسال مقاله اظهار رضایت دارند و نسبت به تمامی جنبه ها در زمینه صحت و صداقت آن مطابق با معیارهای ICMJE مسئول هستند.

نامه همراه مقاله بایستی اطلاعات زیر و هر گونه اطلاعات مازاد که در راهنمای مقالات ویژه وجود دارد در برگیرد.
توضیح اینکه چرا مقاله ارسال شده باید در ژورنال منتشر شود (نو بودن اثر) توضیح در مورد مسائل مربوط به خط مشی های ژورنال توضیح در مورد هرگونه تضاد منافع بالقوه ذکر شماره ویژه ژورنال که مقاله ارسالی باید در آن منتشر شود.
نویسندگان می توانند داوران همتا را با ارائه نام، آدرس ایمیل موسسه، ORCID یا Scopus ID آنها برای مقاله ارسالی خود پیشنهاد دهند.

نویسندگان همچنین می توانند جزئیات افرادی را که تمایل ندارند مقاله آن­ها را بررسی کنند، ارائه کنند.
ارائه عمدی اطلاعات غلط مانند نام­ها و یا آدرس های ایمیل جعلی باعث رد مقاله شده و ممکن است منجر به تحقیقات بیشتر به دلیل خط مشی سوء رفتار منجر شود.


نامه حق تألیف: (فرم تعهد) قبل از انتشار مقاله، تمام نویسندگان لازم است نامه حق تألیف را به­ صورت جداگانه امضا نموده و  ارسال نمایند. امضای نویسنده مسئول به تنهایی برای انتشار مقاله کافی نمی باشد.

فصلنامه در رد یا قبول و نیز اصلاح مقالات، آزاد است و در صورت لزوم نظرات اصلاحی و مشورتی خود را به اطلاع نویسنده یا نویسندگان می رساند.

 

 • تهیه مقاله:

 

صفحه عنوان:

صفحه عنوان باید حاوی عنوان مقاله (فارسی و انگلیسی)، نام و درجه ی علمی نویسنده یا نویسندگان به ترتیب اولویت و همچنین وابستگی آن­ها  (Affiliation) به هر دو زبان انگلیسی و فارسی باشد. در این صفحه باید آدرس پست الکترونیک (Email)، شماره شناسایی ORCID یا ResearcherID  در صورت وجود، شماره تلفن همراه نویسنده‌ مسئول ذکر گردد.

چکیده بایستی ساختار یافته (چکیده مبسوط)  و باید سرعنوان­ها را در بر گیرد. چکیده غیر ساختار یافته ( حداکثر 270 کلمه) شامل سرعنوان نیست.


چکیده: مقاله پژوهشی باید دارای چکیده ساختار یافته (فارسی و انگلیسی) باشد.

چکیده مبسوط:

چکیده مبسوط به زبان انگلیسی نوشته شود و حداکثر دارای 1000 کلمه باشد. داری زیرعنوانهای مشابه مقاله اصلی بوده و تاکید بر قسمت مواد و روشها و نتایج مقاله باشد.

چکیده مبسوط دارای ساختار زیر باشد:

 • Background (حداکثر 150 کلمه)
 • Methods (حداکثر 300 کلمه)
 • Results (حداکثر 400کلمه)
 • Conclusion (حداکثر 150 کلمه)
 • کلیدواژه(3تا 5 واژه‌ کلیدی)- کلید واژه ها از MeSh و یا سرعنوانهای موضوعی پزشکی به زبان فارسی استخراج شود.
  در مرحله ارسال دستنوشته، اجباری نیست تمامی دستنوشته های ارسالی دارای چکیده مبسوط باشند زیرا چکیده مبسوط برای مقالاتی خواسته می شود که پذیرفته شده اند. چکیده ساختار یافته برای مجله ارسال شود

کلیه ی مطالب مقالات باید بر یک روی کاغذ A4، حداکثر در 25 صفحه، فونت فارسی nazanin12 و انگلیسی Times New Roman 12 با رعایت حاشیه در طرفین و به فاصله 1.15 تایپ شده باشد.

کلیه ی مقالات باید به زبان فارسی بوده، در نگارش آنها، آیین نگارش فارسی کاملاً مراعات گردد. رسم الخط مجله بر اساس دستور خط مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. در به کار گیری اصطلاحات علمی، در صورت وجود معادل فارسی پذیرفته شده، ترجمه ی اصطلاح یا اصل اصطلاح به شکل پاورقی آورده شود و در غیر این صورت، ذکر اصل اصطلاح کافی است.

 • مقالات در سه قالب زیر در فصلنامه به چاپ می رسند:

الف- مقالات تحقیقی (Research- Articles)، که حاصل یافته های تحقیقی نویسنده یا نویسندگان است.

ب_ مقالات مروری (Review-Articles): که شامل بررسی کلی یک موضوع جدید علمی است و نویسنده ی این مقالات، باید ضمن دارا بودن تجربه ی علمی کافی، در زمینه ی مورد بحث صاحب نظر باشد. مقالات صرفاً ترجمه پذیرفته نخواهند شد.

ج _ مقالات کوتاه (Short-communication): جهت تسریع در انتشار یافته های علمی، فصلنامه به درج مقالات کوتاه اقدام می نماید. این مقالات نبایستی بیش از چهار صفحه باشد و تنها می تواند دارای یک جدول و یا نمودار و حداکثر پنج منبع باشد. مقاله احتیاج به چکیده ی فارسی نداشته و بایستی حاوی سه بخش مقدمه، روش و نتایج و بحث کوتاه باشد (تهیه ی چکیده انگلیسی لازم است).

 • در مقالات مروری، نویسنده باید در موضوع بحث، تخصص و تسلط کافی داشته باشد و دست کم به سه مقاله ی چاپ شده در ارتباط با همان موضوع در مجلات معتبر علمی اشاره کرده باشد.
 • چاپ مطلب مندرج در این مجله به شرط ذکر منبع بلا مانع است.
 • کلیه ی حقوق مادی و معنوی مقالات چاپ شده برای فصلنامه محفوظ است.
 • آراء و نظرهای مندرج در مقاله ها لزوماً بیانگر آراء و نظرهای مجله نیست

 

تنظیم بخش های مختلف مقاله

در تنظیم و نگارش قسمت های مختلف مقاله ارسالی، باید ترتیب زیر مراعات گردد:

صفحه ی اول شامل وارد زیر است:

 • عنوان کامل مقاله: باید دربرگیرنده ی موضوع مقاله بوده، با قلم ضخیم تایپ گردد.
 • نام و نام خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، رتبه علمی و سمت دانشگاهی.
 • نشانی محل اشتغال به کار نویسنده یا نویسندگان، شامل دانشگاه یا موسسه ی تحقیقاتی متبوع.
 • نشانی نویسنده ی اول (اصلی)، شامل: نشانی کامل پستی، شماره تلفن، نمابر و E-Mail جهت دسترسی سایر محققان به نویسنده ی مقاله و شماره ارکید
 • صفحه ی دوم شامل چکیده ی مقاله به زبان فارسی است. این چکیده باید حداکثر در 250 کلمه، و شامل اهداف، روش کار، مهمترین یافته و نتیجه گیری مطالعه باشد. در پایان چکیده ی فارسی، ذکر کلید واژه ها (سه تا پنج کلمه) ضروری است. ضمناً ارسال چکیده ی انگلیسی در صفحه ای جداگانه، شامل عنوان مقاله، نام نویسنده / نویسندگان، دانشگاه/ موسسه متبوع و رتبه ی علمی آنان الزامی است. ساختار متن چکیده ی انگلیسی باید به قرار زیر است:

Objective(s), Methods, Results, Conclusion, Keywords

مقدمه

باید ضمن بیان هدف تحقیق، به خلاصه ای از مطالعات و مشاهدات پیشین و مرتبط با تحقیق با تحقیق مورد نظر، با ذکر منابع اشاره داشته باشد.

روش پژوهش

باید نحوه ی طراحی مطالعه، چگونگی انتخاب نمونه و نیز چگونگی جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را به طور کامل شرح دهد.

یافته ها

 1. یافته های حاصل از تحقیق باید در قالب متن، جداول و نمودارها به طور کامل و بدون بحث، بیان گردد.
 2. مطالب مطرح شده در متن، جداول و نمودارها نباید تکراری باشد.
 3. جداول و نمودارها باید از نظر آماری، کاملاً گویا و صحیح بوده و از ارائه ی نمودارها به صورت نمایشی، خودداری گردد.
 4. جداول، نمودارها و عکس ها همراه با زیرنویس باید در صفحات جداگانه تهیه و شماره گذاری شده، با شماره و توضیح موجود در متن هماهنگ باشد.

 

بحث و نتیجه گیری

در این قسمت، روند انجام تحقیق حاضر و یافته های حاصل از آن با موارد مشابه قبلی، در داخل و خارج کشور مقایسه شده، در مورد دلایل رد یا قبول آنها به صورت کامل بحث می گردد و در پایان بهتر است جهت بهتر انجام شدن تحقیقات مشابه در آینده، راهکارهایی پیشنهاد می گردد.

نتایج کاربردی پژوهش:  مجله خانواده و بهداشت، بخش جدید  Research Implications را به مقالات خود اضافه می کند. (منظور از  Research Implications  بیان اثری است که مطالعه بر روی مطالعات بعدی، سیاستها یا عمل پزشکی / سلامت دارد. بعبارت دیگر "تحقیق شما چه تاثیری بر جامعه هدف یا موضوع خواهد گذاشت" پرسشی است که پیامدهای عملی پژوهش آن را پاسخ خواهد داد.)

ملاحظات اخلاقی: تمام مقالات نوشته شده، بر اساس تحقیقات تجربی بر روی نمونه های انسانی باید دارای نامه­ای دال بر کسب رضایت نامه آگاهانه و تأییدیه کمیته اخلاقی محل باشند. در مورد محققانی که به کمیته اخلاقی رسمی دسترسی ندارند، اصول مشخص شده در بیانیه هلسینکی باید رعایت گردد. رضایتنامه آگاهانه کتبی باید از هر فرد شرکت کننده در مطالعه یا والدین یا قیم قانونی آن­ها (در مورد افراد نابالغ) اخذ گردد.

تضاد منافع: نویسندگان باید هرگونه منابع تأمین اعتبار را ذکر نماید و هرگونه تضادهای بالقوه منافع از جمله دریافت وجه یا پاداش و مشارکت هر گونه سازمانی که ممکن است از انتشار مقاله شما سود یا ضرر ببیند را بیان کند. ذکر کردن موارد فوق سبب رد شدن خود بخود مقاله نخواهد شد؛ اما بهتر است ژورنال از آن­ها مطلع باشد. (نمونه متن تضاد منافع: بدینوسیله نویسندگان اعلام می کنند که این اثر حاصل یک پژوهش مستقل بوده و هیچگونه تضاد منافعی با سازمان­ها و اشخاص دیگری ندارد). برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تعارض در منافع، به خط مشی ادیتوریال مراجعه فرمایید.

تقدیر و تشکر: در بخش تقدیر و تشکر، نویسندگان می بایست از کسانی که در کار ارسال شده مشارکت نموده اما معیارهای درج نام در بخش نویسندگان مقاله را ندارند، تشکر نمایند. ذکر هرگونه کمک یا حمایت در رابطه با ترجمه یا ویرایش توسط اشخاص ثالث مانند مراکز تخصصی تألیف/ ویرایش الزامی است. نویسندگان بایستی از تمامی موارد ذکر شده برای بخش تقدیر و تشکر اجازه کسب نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای نویسندگی و همچینین تقدیر و تشکر به بخش خط مشی ادیتوریال مراجعه کنید.

در صورتی که مقاله ارسالی حاصل یک طرح پژوهشی مصوب دانشگاه ها یا مرا کز تحقیقاتی می باشد، کد طرح و یا کد پایاننامه در انتهای مقاله ذکر گردد.

چکیده انگلیسی: اجزای این بخش مانند چکیده فارسی است و باید شامل قسمت های (Background and Objectives)، (Material and Methods)، (Results)، (Conclusion)، (Keywords) باشد. مطابقت چکیده فارسی و انگلیسی الزامی می باشد

علایم و اختصارات  :

از علائم اختصاری استاندارد استفاده شود و از ذکر آن­ها در عنوان و چکیده خودداری گردد. همچنین علائم اختصاری برای بار اول باید همراه با شکل کامل کلمات آورده شود و در صورت تکرار فقط از شکل اختصار استفاده گردد، مگر اینکه نماد یک واحد اندازه گیری استاندارد باشد. از به کاربردن اختصارات در چکیده و عنوان خودداری گردد.

حق انحصاری نشر (Copyright): مجله خانواده و بهداشت دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستارا صاحب مقالات منتشر شده می باشد و تمام مقالات چاپ شده در سایت اینترنتی ژورنال در دسترس قرار دارند. هیچ بخشی از مقالات منتشر شده نباید بدون اجازه ناشر، ترجمه، منتقل یا چاپ مجدد شود.

انهدام اطلاعات مربوط به روند بررسی مقالات: بعد از انتشار مقاله، نسخه های مقاله، نامه های نویسنده ی رابط و اشکال و طرح­ها به­مدت 6 ماه نگهداری و بعد معدوم خواهند شد.

منابع و مآخذ :

رفرنس دهی بر حسب ونکور می باشد. منابع در پایان مقاله باید بر اساس ترتیب استفاده در متن شماره گذاری شوند. همچنین در متن بعد از استفاده از هر منبع، شماره ی منبع داخل پرانتز درج شود.

تمامی منابع باید به انگلیسی نوشته شوند نحوه ی نگارش انواع منابع اعم از مقاله یا کتاب به شرح زیر است:

در این روش به هر منبع مورد استفاده یک عدد اختصاص می یابد و مشخصات کامل آن منبع در زیر عنوان فهرست منابع در انتهای متن آورده می شود. نحوه نوشتن مشخصات کامل منابع مورد استفاده بر اساس نوع منبع (کتاب، مقاله، پایان نامه و ...) متفاوت بوده و الگوی آن در زیر در قسمت نحوه نوشتن فهرست منابع آورده شده است. در متن نیز در پایان جمله یا جملاتی که از آن منبع آورده می شود، در داخل یک پرانتز بعد از علامت نقطه پایان جمله، عدد مربوط به آن منبع در فهرست منابع آورده می شود.  

اصول کلی: نحوه شماره دهی به منابع به ترتیب ارجاع در متن است یعنی اولین منبع مورد استفاده شماره 1 خواهد بود. وقتی در یک قسمت از متن به چند منبع استناد می شود، در صورتی که شماره آنها متوالی باشد کوچکترین و بزرگترین شماره منبع درج شده و بین آنها یک خط تیره قرار می گیرد [مثال:(8 -3 ) اما اگر شماره ها متوالی نباشد بین هر شماره با شماره بعدی یک علامت ویرگول بدون درج فاصله قرار داده می شود [مثال:(7،10و5 -2 .[(  

در قسمت فهرست منابع ابتدا نام نویسنده یا نویسندگان، مترجم یا مترجمان، گرد آوری کننده یا گردآورندگان یا سازمان مسئول درج می شود که در صورتی که تعداد آنها 6 نفر یا کمتر بود باید نام همه آنها ذکر شود اما اگر 7 نفر یا بیشتر بود، فقط نام 6 نفر اول را نوشته و پس از نام نفر ششم، در منابع فارسی عبارت "و همکاران" و در منابع انگلیسی عبارت "al et "نوشته می شود.

 اسامی نویسندگان باید به ترتیبی که در منبع ذکر شده است آورده شوند و در هنگام تایپ اسامی، ابتدا نام خانوادگی نویسنده و بعد از یک فاصله، حرف اول نام یا نامها بصورت حروف بزرگ بدون فاصله بین آنها ذکر می شود. مابین اسامی نویسندگان نیز یک ویرگول و سپس فاصله قرار داده می شود و در انتهای فهرست اسامی، نقطه تایپ می شود.

در تایپ منابع انگلیسی باید حرف اول نام و نام خانوادگی و عنوان کتاب یا مقاله و نیز نام ناشر و محل چاپ با حروف بزرگ باشند. همچنین بعد از تایپ ویرگول و نقطه، یک فاصله داده شود.

نحوه نوشتن فهرست منابع:

 ■ کتاب: الف) کتاب دارای گردآوری کننده یا گردآورندگان و هر فصل دارای نویسنده یا نویسندگان: Author's surname Initials. Title of chapter. In: Editor's surname Initials, editor. Title of the book. # ed. Place of publication: Publisher's name; Year of publication. p. #. [page numbers of chapter]

 مثال: Blaxter PS, Farnsworth TP. Social health and class inequalities. In: Carter C, Peel JR, editors. Equalities and inequalities in health. 2nd ed. London: Academic Press; 1976. p. 165-78.

ناجی سعید. باکتریولوژی اوتیت میانی با مایع. در: فرزانه فرهاد، سیمائی صنم، ویراستاران. اوتیت میانی. ویرایش 3 .تهران: پزشکیار؛ .25 -217 ص. 1380

ب) کل کتاب دارای یک یا چند نویسنده بدون داشتن نویسنده یا نویسندگان جداگانه برای هر فصل کتاب: Author's surname Initials. Title of book. # ed. Place of publication: Publisher's name; Year of publication.

مثال: Carlson BM. Human embryology and developmental biology. 3rd ed. St. Louis: Mosby; 2004.

احمدی محمد. صرع کودکان. ویرایش 5 .تهران: کوکب؛ 1380 .

 ■پایان نامه مشابه کتاب دارای یک نویسنده ولی با ذکر نام دانشگاه بجای ناشر کتاب عمل می شود.

مثال: Kaplan SJ. Post-hospital home health care: the elderly's access & utilization [dissertation]. St. Louis (MO): Washington Univ.: 1995.

شاهبداغی اعظم. مطالعه وضعیت استناد در نشریات مورد تائید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور در سال 1380] پایان نامه]. تهران: دانشگاه تهران؛ 1382

 . ■ مقاله: الف) مقاله منتشر شده در مجله:

Author's surname Initials, Author's surname Initials. Title of article. Title of Journal. [abbreviated] Year of publication Month date; Volume Number(Issue number):page numbers.

برای مقاله ای که برای چاپ در مجله پذیرفته شده ولی هنوز منتشر نشده بعد از سال انتشار ویرگول و سپس در مجلات فارسی عبارت "در حال چاپ" و در مجلات انگلیسی عبارت "press In "ذکر می شود. برای مقالات منتشر شده در نشریات الکترونیکی یا اینترنت آدرس الکترونیک ارائه می شود.  

مثال:

 Smithline HA, Mader TJ, Ali FM, Cocchi MN. Determining pretest probability of DVT: clinical intuition vs. validated scoring systems. N Engl J Med. 2003 Apr 4;21(2):161-2.

- Parkin DM, Clayton D, Black RJ, Masuyer E, Friedl HP, Ivanov E, et al. Childhood leukemia in Europe after Chernobyl: 5 year follow-up. Br J Cancer. 1995; 73: 1006-1012.

 - Leshner AI. Molecular mechanisms of cocaine addiction. N Engl J Med. 1996, In press. - Morse SS. Factors in the emergence of infectious diseases. Emerg Infect Dis. [serial online] 1995 Jun-Mar [cited 1996 Jun 5]; 1(1)[24 http://www.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htmscreens]. –

عزیزی مهشید، مشیری مهرداد، فاطمی نازنین، حق گو احمد، پناهی دانیال، مرشد زاده پرستو، و همکاران. بررسی اپیدمیولوژی عفونت های روده ای در کودکان پیش دبستانی منطقه کردستان در سال 1380 .بیماریهای عفونی و گرمسیری .168 -152 :(2) 12 ؛1381

ب) مقاله ای از مجموعه مقالات منتشرشده در یک کنفرانس یا سمینار: Author's surname Initials. Title of paper. In: Editor's surname Initials, editor. Title of the Conference; Date of conference; Place of publication: Publisher's name; Year of Publication. p. page numbers. مثال: Anderson JC. Current status of chorion villus biopsy. In: Tudenhope D, Chenoweth J, editors. Proceedings of the 4th Congress of the Australian Perinatal Society; 1986: Brisbane, Queensland: Australian Perinatal Society; 1987. p. 190-6.

احمدیانی عباس. تقویت زیرساخت های اطلاع رسانی پزشکی. در: مهرپور انیس، ملک زاده شکوه، خانی پرنیان، ویراستاران. مقالات اطلاع رسانی پزشکی. مجموعه مقالات هفتمین کنفرانس بین المللی اطلاع رسانی پزشکی، 1382 تیر 15-22 ،تهران، ایران: ناجی، .1432 -1425 ص 1382

ج) مجموعه مقالات کنفرانس یا سمینار مثال:

Harris AH, editor. Economics and health: 1997: Proceedings of the 19th Australian Conference of Health Economists; 1997 Sep 13-14; Sydney, Australia. Kensington, N.S.W.: School of Health Services Management, University of New South Wales; 1998.  

حیدرپور رمضان، میناوند محسن، ویراستاران. پیشرفت های اخیر در طب سوزنی. مجموعه مقالات کنفرانس بین المللی طب سوزنی؛ 1381 خرداد 10 -18 ،تهران، ایران: کوکب؛ 1382 . ٣

 ■ مطلب در وب سایت

 Author/Editor/Organisation's name . Title of the page [homepage on the Internet]. Place of publication: Publisher's name; [updated yr month day; cited yr month day]. Available from: (url)

مثال: HeartCentreOnline [homepage on the Internet]. Boca Raton, FL: HeartCentreOnline, Inc.; c2000 2004 [updated 2004 May 23; cited 2004 Oct 15]. Available from: http://www.heartcenteronline.com/

مسائل اخلاقی:

 -ضمن رعایت اصول اخلاقی در پژوهش و حفظ حقوق اسرار بیماران درخصوص پژوهش های مداخله ای بر روی انسان و یا حیوانات، ارسال تصویب نامه کمیته اخلاق در پژوهش موسسه مربوطه الزامی است. کسب موافقت کمیته اخلاق دانشگاه در تحقیقات بالینی و ذکر رعایت تعهدات اخلاقی در تحقیقات بالینی و یا حیوانی الزامی است.

نهایی سازی مقاله ارسالی

برای اطمینان از اینکه در مقاله تمام معیارهای لازم رعایت شده است، لطفآ چک لیست را تکمیل نمایید.
صفحه عنوان حاوی عنوان، اسامی و  آدرس نویسندگان ( فارسی و انگلیسی ) و ایمیل ، شماره ارکید و شماره موبایل نویسنده مسئول  مقاله چکیده مقاله (فارسی و انگلیسی) متن کامل شامل قسمت­های تشکیل دهنده مقاله
ملاحظات اخلاقی مقاله تضاد منافع تقدیر و تشکر (ذکر کد مصوب طرح تحقیقاتی و یا پایاننامه و ...)
منابع (تعداد منابع بر اساس نوع مقاله و با استفاده از روش ونکوور می باشد) فایلهای پیوستی (جداول، اشکال و نمودارها و...)) نامه همراه با مقاله (Cover Letter) با امضا  تمام نویسندگان

 بازنگری ثبت مقاله

هرگونه بازنگری آتی در مورد ثبت مقاله بر اساس درخواست از سردبیر می بایست از همان دستورالعمل ارائه شده در اینجا پیروی نماید. پس از ثبت مقاله بازنگری شده، از نویسندگان خواسته خواهد شد نامه باز-ثبت به همراه جزییات بازنگری بر اساس نظرات ارائه شده توسط سردبیر را ارائه کنند. به دلیل داوری کور، جزییات بازنگری الحاقی نباید حاوی جزییات نویسنده باشد.

آماده سازی فرمول ها و معادلات:

معادلات باید در برنامه MathType نوشته شوند. از تصاویر گرافیکی به عنوان فرمول استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که معادلات قابل ویرایش هستند. اگر از ابزار ویرایش معادلات قرار داده شده در داخل برنامه Microsoft Word استفاده کرده ­اید، معادلات در طی طرح بندی و صفحه بندی غیر قابل استفاده خواهند بود و ویراستار بخش تولید ممکن است پس از پذیرش مقاله از شما بخواهد تا معادلات را با استفاده از MathType دوباره وارد نمایید. معادلات طولانی باید از متن جدا گردیده و به ترتیب شماره گذاری شوند. می توانید به معادلات در رفرنس های بعدی در درون متن با استفاده از شماره استناد کنید. مثال: معادله 1، معادله 2 و 3
اگر استفاده از تعداد زیادی از معادلات و یا طرح ها اجتناب ناپذیر است، می توانید آن ها را در جدولی از معادلات جمع آوری نموده و از آن یک تصویر تهیه نمایید تا از ایجاد اشکال در حروف چینی خودداری شود.
 
آماده سازی اشکال:

تصاویر باید در متن به ترتیب عددی مورد استناد قرار گیرند (مثال، تصویر 1 یا تصویر 2 و 3). تصاویر را به­ صورت جداگانه ارسال نمایید و در خود متن وارد نکنید. توضیح برای هر تصویر بایستی در زمان ارسال ارائه گردد. تصاویر و توضیحات در پایان فرآیند ارسال، به­  صورت اتوماتیک به فایل PDF Proof اضافه خواهد شد. تصاویری که دارای چند پانل هستند (نامگذاری بخش ها با a,b,c,d) بایستی با هم ترکیب شده و به عنوان یک فایل ارسال گردند.
نمودارها باید در قالب ساده، دو بعدی و بدون پس زمینه شبکه ای ایجاد شوند. اطمینان حاصل کنید که هرگونه جزئیات مشخص درباره بیمار یا بیمارستان حذف گردیده و یا تیره شوند (مثال، تصاویر رادیوگرافی، اسکن ام آر آی، غیره).
اگر تصاویر بیماران استفاده می شود، نباید قابل شناسایی باشند. داده های اصلی که تصاویر از آن­ها تهیه شده اند بایستی در دسترس باشند چون ممکن است سردبیر بخواهد آن­ها را مشاهده کند (مثال، آفیس، SPSS یا سایر تصاویر line art). از استفاده از ابزار روتوش خودداری نمایید مانند ابزار شبیه سازی یا ترمیم در فتوشاپ یا هر ویژگی دیگری که باعث ابهام در دستکاری عمدی گردد. جهت انتشار تمامی تصاویر تحت دسترسی باز، نویسندگان در صورتی که تمایل دارند تصاویری که قبلاً در جای دیگری در ژورنال های غیر دسترسی باز منتشر شده اند باید مجوز آن را از صاحبان حقوق داشته باشند. اشکال و تصاویری که از صفحات وب دانلود شده اند نباید مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه نویسنده، حق باز نشر آن را به عنوان دسترسی باز در اختیار داشته باشد. منبع اصلی و مجوز باید در توضیحات جدول قرار داده شود و همچنین استناد به آن در لیست رفرنس ها قرار گیرد.

کیفیت و فرمت فایل:

تمامی تصاویر ارسالی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. به این معنی که کیفیت آن­ها باید 300 dpi برای تصاویر رنگی، 600 dpi برای تصاویر سیاه و سفید و 1200 dpi برای line art ها باشد. انواع فایل های زیر برای بخش تصاویر مورد قبول است:  EPS(مناسب برای نمودارها و یا تصاویر)، PDF (مناسب برای نمودارها و یا تصاویر) Microsoft Word ) مناسب برای نمودارها و یا تصاویر، تصاویر باید در یک صفحه باشند)،  Microsoft PowerPoint  ) مناسب برای نمودارها و یا تصاویر، تصاویر باید در یک صفحه باشند، ( TIFF) مناسب برای تصاویر (JPEG) مناسب برای تصاویر عکاسی، نه چندان مناسب برای تصاویر گرافیکی). برای حصول اطمینان از این­که در طی ایجاد و چاپ مقاله، تصاویر بالاترین کیفیت را دارند، موارد زیر را مدنظر قرار دهید. هنگام تهیه گراف ها، نمودارها یا هر نوع تصویر از نرم افزاری که استفاده می کنید، EPS و PDF نسبت به TIFF ارجحیت دارند. در صورت امکان ترجیحا از PDF استفاده نمایید زیرا نسبت به فایل ها EPS فشرده تر هستند.
فایل­های داده­ های طراحی بردار به صورت PDF یا EPS ارائه گردد. گراف ها، نمودارها یا تصاویری که در Microsoft Word یا PowerPoint ایجاد شده اند را می توانید به عنوان اشکال ارسال نمایید. فایل ارسال شده تنها می تواند یک صفحه یا یک اسلاید داشته باشد که ابعاد صفحه اسلاید باید به ابعاد شکل مورد نظر تنظیم شود و قسمت های خالی اضافی در اطراف وجود نداشته باشد. عکس ها، اسلاید های بافت شناسی، رادیوگراف ها و غیره باید تحت JPEG یا TIFF ارسال شوند. نباید از Microsoft Word یا PowerPoint برای لیبل، پیکان ها و سایر علائم بر روی عکس ها، اسلاید های بافت شناسی، رادیوگراف ها و غیره استفاده شود؛ زیرا باعث کاهش کیفیت اشکال می گردد. برای این­کار، از نرم افزارهای ویژه ویرایش تصاویر مانند Adobe Photoshop جهت ایجاد فایل های JPEG با TIFF با کیفیت بالا استفاده نمایید. فایل های TIFF باید با LZW compression ذخیره گردند که بدون افت کیفیت انجام می گیرد (حجم فایل را بدون افت کیفیت کاهش می دهد) و باعث می شود زمان آپلود کمتر گردد.

آماده سازی جداول:

جداول بایستی در داخل متن اصلی به ترتیب شماره مورد استناد قرار گیرند (مثال، جدول 1 یا جداول 2 و 3). جداول باید سلولی بوده و از returns، tabs یا spaces استفاده ننمایید. جداولی که با استفاده از سایر نرم افزارها به­ صورت تصاویر غیر قابل ویرایش ایجاد شده باشند، مورد پذیرش نیستند. لطفا به یاد داشته باشید که جهت جداول راست به چپ باشد.

جداول باید به ­صورت عمودی و قائم در صفحه رسم شوند. یک عنوان چکیده قبل از هر جدول باید درج شود. همه ستون ها باید سرعنوان چکیده ای داشته باشند که داده های موجود در آن ها را توضیح می دهد. جداول باید به­ صورت ساده، بدون رنگ، سایه یا تصاویر گرافیکی باشند. جداول نباید حاوی Text box، جدول در درون جدول دیگر و یا سلول در درون سلول دیگر باشند. جداول چند بخشی با تعداد متفاوتی از ستون ها یا پانویس ها باید به­ صورت جداول جداگانه مرتب شوند. از کاما برای نشان دادن مقادیر عددی استفاده نفرمایید. نمادها و اختصارات باید بلافاصله در زیر جدول تعریف گردیده و توصیف مختصری نیز ارائه شود. اگر هر جدولی و یا داده های موجود در آن قبلا منتشر شده است، پانویس برای آن جدول باید مشخصات کامل به منبع اصلی آن را ارائه کند. مجموعه داده های بزرگتر یا جداولی که از صفحه A4 پهن تر هستند یا با سایز Letter landscape هستند به­ صورت فایل های اضافی آپلود شوند. دیتاهای جدولی که بصورت فایل های اضافی ارسال می شوند را می توانید به­ صورت Excel Spreadsheet (XLS) یا Comma Separated Values (CSV) آپلود کنید. لطفا از پسوند های فایل استاندارد استفاده نمایید.

تعداد جداول و نمودارها باید متناسب با حجم مقاله باشد. جداول، نمودارها و عکس ها در انتهای مقاله و پس از منابع، با ذکر شماره و توضیحات کامل قرار داده شوند.

آماده سازی فایل های تکمیلی/اضافی:

اگر راهنمای ارسال امکان افزودن فایل های تکمیلی/ اضافی را می دهد، از دستورالعمل زیر استفاده نمایید.
فایل های تکمیلی/ اضافی بایستی در درون متن به ترتیب عددی مورد استناد قرار گیرند (مثال، فایل تکمیلی/ اضافی 1 یا فایل های تکمیلی/ اضافی 2 و 3 مجموعه داده ها، جداول بزرگ، فیلم ها یا سایر اطلاعات را می توانید به عنوان فایل های تکمیلی/ اضافی ارسال نمایید. نتایجی که تحت "داده ها نشان داده نشده" مشخص می گردند باید در قالب فایل های تکمیلی/ اضافی ارسال شوند.

هر فایل تکمیلی/ اضافی باید به­ صورت جداگانه ارسال شود. هنگام ارسال، یک عنوان کوتاه برای هر فایل قرار دهید.
 
آماده کردن اطلاعات مورد نیاز:

نویسندگان بایستی هنگام ارسال مقاله، اطلاعات مورد نیاز زیر برای داوری کور (peer-review  Blind) را آماده داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات در متن مقاله وجود نداشته باشند.

اطلاعات نویسنده:

اسامی کامل و آدرس ایمیل همه نویسندگان و همچنین وابستگی آن­ها (Affiliation) و آدرس مؤسسات برای ارسال مقاله الزامی است. ارائه شناسه منحصر به فرد ((ORCID  برای هر نویسنده همکار اجباری است؛ اما شناسه اسکوپوس Scopus ID  اجباری نیست.

در بخش مشارکت نویسندگان، نویسندگان بایستی مشارکت هر نویسنده همکار را در ایده پردازی، طراحی اثر، جمع آوری، تحلیل یا تفسیر داده ها، تهیه پیش نویس یا نقد و بررسی آن از جهت محتوای فکری توضیح دهند.

تاییدیه اخلاقی و رضایت برای مشارکت

نویسندگان مقاله که مطالعات مربوط به مشارکت کنندگان انسانی، داده های مربوط به افراد یا بافت های انسانی را گزارش می کنند بایستی اطلاعات زیر را ارائه کنند:

گواهی مبنی بر تاییدیه اخلاقی و رضایت ( حتی اگر از نیاز به تاییدیه صرفنظر شده باشد).

 نام کمیته اخلاقی که مطالعه را تایید نموده و شماره رفرنس کمیته در صورتیکه اختصاص داده شود
مقالات ارسالی که در آن، مطالعه شامل حیوانات می شود بایستی گواهی تاییدیه اخلاقی را به همراه داشته باشند.
اگر مقاله ارسالی هیچ گونه استفاده از حیوانات یا داده های انسانی یا بافت انسانی را شامل نمی شود، عبارت "مورد ندارد" را در این بخش دکر نمایید. در مورد محققانی که به کمیته اخلاقی رسمی دسترسی ندارند، اصول مشخص شده در بیانیه هلسینکی باید رعایت گردد.

نکات مهم

 • چنانچه مقاله از ساختار مندرج در این دستورالعمل به طور کامل تبعیت ننماید قبل از داوری به نویسنده جهت اصلاح عودت داده خواهد شد.
 • هیئت تحریریه در پذیرش، رد و ویرایش و خلاصه کردن مقالات آزاد است.
 • منابع ذکر شده ترجیحا مربوط به پنج سال اخیر باشد و از مقالات چاپ شدهمرتبط با عنوان مقاله که در مجله علمی خانواده و بهداشت دانشگاه آزاد آستارا نیز بعنوان منبع استفاده گردد.
 • نویسندگان دقت داشته باشند که اگر در هر مرحله از روند بررسی مقاله (داوری های اول و دوم، پذیرش، طی مراحل انتشار، چاپ و ...) برای مجله محرز شود که مقاله ارسالی بجز مجله خانواده و بهداشت برای مجله یا مجلات دیگر جهت بررسی یا چاپ ارسال شده باشد، مقاله از روند بررسی خارج و هیچ گونه هزینه ای عودت داده نمی شود.
 • مجله خانواده و بهداشت در شماره های آتی نمایه اسکوپوس خواهد شد، لذا لازم است نویسندگان آمادگی ترجمه انگلیسی متن کامل مقاله خود را نیز داشته باشند. در صورت اعلام مجله، نویسندگان دو هفته جهت تنظیم مقاله به صورت متن انگلیسی فرصت خواهند داشت.  
 • به علت حجم بالای مقالات ارسالی برای مجله، مقالات مستخرج از رساله های دکتری و پروژه های پژوهشی مصوب در صورت تأیید داوران در اولویت پذیرش و چاپ خواهند بود. مقالات مستخرج از پایان نامه های کارشناسی ارشد و سایر گزارش های پژوهشی فقط در صورت شاخص بودن به تشخیص سردبیر و داوران، قابلیت پذیرش و چاپ را خواهند داشت.
 • برای دسترسی به فرمت موردنظر در وبسایت مجله، مسیرِ برای نویسندگان را طی نموده و مقاله را بر مبنای آن تنظیم نمائید. عناوین اصلی مقاله می بایست شامل: چکیده، مقدمه، روش، یافته ها و بحث و نتیجه گیری باشد. لطفاً از درج عناوین اضافی خودداری کنید.
 • لازم است پس از بارگذاری مقاله در وبسایت مجله، مبلغ داوری واریز گردد. واریز مبلغ مربوط به داوری اولیه جهت بررسی اولیه مقاله بوده و در صورت عدم تأیید مقاله در این نوبت از بررسی، مبلغ موردنظر عودت داده نخواهد شد.
 • پس از داوری اولیه، مقاله جهت انجام اصلاحات به نویسنده ارسال خواهد شد و نویسنده (یا نویسندگان) موظف خواهند بود ظرف مدت حداکثر 14 روز اصلاحات موردنظر را انجام داده و فایل مقاله اصلاحی را ارسال نماید. در صورت عدم انجام اصلاحات موردنظر در مهلت تعیین شده، مقاله بایگانی خواهد شد. در این مرحله همچنین لازم است هزینه کامل مقاله پس از تأیید مجله از طریق شماره کارت بانکی پرداخت شود و فیش واریزی آن به شماره کاری: 09113828012 با ذکر مشخصات و شماره تماس، واتساپ شود.
  در ادامه مقاله (پس از انجام اصلاحات و تأیید انجام آن توسط سردبیر) به داور دوم ارسال شده و نتیجه داوری دوم نیز جهت انجام اصلاحات به نویسنده مقاله اعلام خواهد شد. حداکثر مدت زمان برای ارسال اصلاحات داور دوم حداکثر ۵ روز خواهد بود. در صورت انجام اصلاحات و تأیید داور مربوطه و سردبیر، مقاله برای داوری نهایی ارسال می شود.
 • لازم است نویسندگان قبل از ارسال فایل اصلاح شده مقاله، حتما پروفایل خود در وبسایت مجله را (که هنگام ثبت نام اولیه تکمیل نموده اند) مجدد بررسی نموده و مطمئن شوند که کلیه اطلاعات نویسندگان از جمله نام نویسنده (نویسندگان)، نام دانشگاه، سمت، گروه و ... در کلیه پروفایل و قسمت مشخصات سازمانی در پایین صفحه درست تکمیل شده باشد. همچنین دقت نمائید افیلیشن ها (مشخصات نویسندگان) در ذیل صفحه اول خود مقاله به درستی درج شده باشند.
 • برای دریافت کد ارکید به سایتorcid.org مراجعه نمایید.

3-راهنمای واریز وجه داوری و چاپ مقاله:

 • هزینه و طول زمان پذیرش عادی (بعد از انجام داوری های اول و دوم و انجام اصلاحات و تأیید سردبیر)،165 هزار تومان و ۱۰۰ روز کاری) و هزینه چاپ مقاله سیصد و هشتاد و پنج هزار تومان خواهد بود.
 • - لازم است نظر داوران در فایل وٌرد مجزا را دانلود کرده و اصلاحات مشخص شده را مطالعه و با رنگ متفاوت مشخص در متن مقاله اعمال نمائید. لطفاً اصلاحات موردنظر داور اول را با رنگ قرمز و داور دوم را با رنگ سبز هایلایت کنید. توجه داشته باشید که داور نهایی کامنت های هر دو داور را بررسی می کند.
  - توجه داشته باشید وجود یا عدم وجود حتی یک ویرگول، نقطه یا اشتباهاتی که برای برخی از نویسندگان ممکن است کوچک و بی اهمیت باشد در روند پذیرش و چاپ مقاله وقفه و مشکلاتی به وجود می آورد. پس لازم است نویسندگان مقاله، تمام اصلاحات را به دقت انجام دهند.