راهنمای نویسندگان

بسمه تعالی

دانشگاه آزاد واحد آستارا

 

راهنمای نویسندگان مقالات

این راهنما در سه بخش تنظیم شده است:

شرایط پذیرش  و ثبت مقاله، ارسال هزینه داوری و چاپ

 

 • شرایط پذیرش مقاله:

فصلنامه تخصصی خانواده و بهداشت با روند داوری همتا (peer review) است که به زبان فارسی منتشر می شود و در بر گیرنده ی مقالات مرتبط با شاخه های مختلف علوم بهداشتی، پزشکی، روانشناختی و اجتماعی کلیه علوم مرتبط با حوزه های سلامت خانواده است. علاقه مندان، پژوهشگران و صاحب نظران می توانند مقالات خود را با رعایت کامل اصول و موارد ذیل به آدرس فصلنامه ارسال نمایند تا پس از بررسی، در صورت تأیید در نوبت چاپ فصلنامه قرار گیرد. بدیهی است عدم رعایت اصول ذکر شده موجب عدم پذیرش یا تاخیر در مراحل بررسی علمی، چاپ و انتشار مقالات دریافتی خواهد گردید.

ارسال مقاله یا هرگونه بازبینی­ های بعدی در دفتر ژورنال ارزیابی خواهد شد و در صورت نیاز به اصلاح، ممکن است ارسال به­ طور موقت لغو گردیده و به نویسندگان که مسئول ساماندهی ارسال مقاله و ارائه اطلاعات مورد نیاز هستند عودت داده شود. در صورتی که در رابطه با ارسال مقاله سؤالی داشتید، می­ توانید با دفتر ژورنال تماس حاصل فرمایید

برای ارسال مقاله نخست یاز منوی ارسال مقاله، فرم ثبت نام را تکمیل کرده و مقاله خود را آپلود کنید. در صورت بروز مشکل مدیر داخلی مجله را مطلع کنید.

شرایط ارسال: مجوز دسترسی باز، کپی رایت، هزینه ها پس از ارسال مقاله، نویسندگان بایستی یک مجوز انحصاری برای انتشار آثار آن­ها در ژورنال، تحت Creative Commons license 4.0 (CC-BY-NC) را امضا نمایند. نویسندگان دارنده حق کپی رایت آثار خود هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سیاست کپی رایت و توافقنامه مجوز مراجعه نمایید.

نویسنده ی مقاله و یا در صورت گروهی بودن، نویسنده اول (اصلی)، باید تعهد نماید که مقاله ی ارسالی تاکنون در هیچ نشریه ی علمی دیگری منتشر نشده باشد، و همزمان با این نشریه، به نشریه ی دیگری منتشر نشده باشد، و هم زمان با این نشریه، به نشریه دیگری ارائه نخواهد گردید. مسئولیت علمی مطالب ارایه شده در مقاله نیز به عهده ی نویسنده / نویسندگان مقاله است.

کلیه ی نویسندگان مقاله باید از ارسال و چاپ آن مطلع باشند. بنابراین لازم است کلیه ی نویسندگان محترم مقاله در نامه ی درخواست چاپ، این موارد را به وسیله ی امضاء متعهد گردند.

 نامه همراه مقاله

نامه همراه مقاله برای ارسال تمامی مقالات ضروری است. نویسندگان بایستی موارد زیر را هنگام ارسال نامه همراه مقاله تایید نمایند:

اصالت مقاله ارسالی که فقط به این ژورنال ارسال شده و در حال حاضر در هیچ جای دیگری انتشار نیافته و برای انتشار نیز تحت بررسی قرار ندارد مگر این­که در نامه همراه مقاله این مسأله ذکر گردد.

این­که هیچ جمله­ ای از منبع دیگری کپی نشده است. به بخش سرقت ادبی در خط مشی ادیتوریال مراجعه نمایید.
نویسنده ارسال کننده مقاله مسئولیت ارسال را از جانب سایر نویسندگان به عنوان نویسنده مسئول به عهده می­گیرد.
تمامی نویسندگان، مقاله را بررسی نموده، تأیید کرده و نسبت به ارسال مقاله اظهار رضایت دارند و نسبت به تمامی جنبه ها در زمینه صحت و صداقت آن مطابق با معیارهای ICMJE مسئول هستند.

نامه همراه مقاله بایستی اطلاعات زیر و هر گونه اطلاعات مازاد که در راهنمای مقالات ویژه وجود دارد در برگیرد.
توضیح اینکه چرا مقاله ارسال شده باید در ژورنال منتشر شود (نو بودن اثر) توضیح در مورد مسائل مربوط به خط مشی های ژورنال توضیح در مورد هرگونه تضاد منافع بالقوه ذکر شماره ویژه ژورنال که مقاله ارسالی باید در آن منتشر شود.
نویسندگان می توانند داوران همتا را با ارائه نام، آدرس ایمیل موسسه، ORCID یا Scopus ID آنها برای مقاله ارسالی خود پیشنهاد دهند.

نویسندگان همچنین می توانند جزئیات افرادی را که تمایل ندارند مقاله آن­ها را بررسی کنند، ارائه کنند.
ارائه عمدی اطلاعات غلط مانند نام­ها و یا آدرس های ایمیل جعلی باعث رد مقاله شده و ممکن است منجر به تحقیقات بیشتر به دلیل خط مشی سوء رفتار منجر شود.


نامه حق تألیف: (فرم تعهد) قبل از انتشار مقاله، تمام نویسندگان لازم است نامه حق تألیف را به­ صورت جداگانه امضا نموده و  ارسال نمایند. امضای نویسنده مسئول به تنهایی برای انتشار مقاله کافی نمی باشد.

فصلنامه در رد یا قبول و نیز اصلاح مقالات، آزاد است و در صورت لزوم نظرات اصلاحی و مشورتی خود را به اطلاع نویسنده یا نویسندگان می رساند.

 

نکات مهم

 • چنانچه مقاله از ساختار مندرج در این دستورالعمل به طور کامل تبعیت ننماید قبل از داوری به نویسنده جهت اصلاح عودت داده خواهد شد.
 • هیئت تحریریه در پذیرش، رد و ویرایش و خلاصه کردن مقالات آزاد است.
 • منابع ذکر شده ترجیحا مربوط به پنج سال اخیر باشد و از مقالات چاپ شدهمرتبط با عنوان مقاله که در مجله علمی خانواده و بهداشت دانشگاه آزاد آستارا نیز بعنوان منبع استفاده گردد.
 • نویسندگان دقت داشته باشند که اگر در هر مرحله از روند بررسی مقاله (داوری های اول و دوم، پذیرش، طی مراحل انتشار، چاپ و ...) برای مجله محرز شود که مقاله ارسالی بجز مجله خانواده و بهداشت برای مجله یا مجلات دیگر جهت بررسی یا چاپ ارسال شده باشد، مقاله از روند بررسی خارج و هیچ گونه هزینه ای عودت داده نمی شود.
 • مجله خانواده و بهداشت در شماره های آتی نمایه اسکوپوس خواهد شد، لذا لازم است نویسندگان باید ترجمه انگلیسی متن کامل مقاله خود را ارسال کنند. در صورت اعلام مجله، نویسندگان دو هفته جهت تنظیم مقاله به صورت متن انگلیسی فرصت خواهند داشت.
 • به علت حجم بالای مقالات ارسالی برای مجله، مقالات مستخرج از رساله های دکتری و پروژه های پژوهشی مصوب در صورت تأیید داوران در اولویت پذیرش و چاپ خواهند بود. مقالات مستخرج از پایان نامه های کارشناسی ارشد و سایر گزارش های پژوهشی فقط در صورت شاخص بودن به تشخیص سردبیر و داوران، قابلیت پذیرش و چاپ را خواهند داشت.
 • برای دسترسی به فرمت موردنظر در وبسایت مجله، مسیرِ برای نویسندگان را طی نموده و مقاله را بر مبنای آن تنظیم نمائید. عناوین اصلی مقاله می بایست شامل: چکیده، مقدمه، روش، یافته ها و بحث و نتیجه گیری باشد. لطفاً از درج عناوین اضافی خودداری کنید.
 • لازم است پس از بارگذاری مقاله در وبسایت مجله، مبلغ داوری واریز گردد. واریز مبلغ مربوط به داوری اولیه جهت بررسی اولیه مقاله بوده و در صورت عدم تأیید مقاله در این نوبت از بررسی، مبلغ موردنظر عودت داده نخواهد شد.
 • پس از داوری اولیه، مقاله جهت انجام اصلاحات به نویسنده ارسال خواهد شد و نویسنده (یا نویسندگان) موظف خواهند بود ظرف مدت حداکثر 14 روز اصلاحات موردنظر را انجام داده و فایل مقاله اصلاحی را ارسال نماید. در صورت عدم انجام اصلاحات موردنظر در مهلت تعیین شده، مقاله بایگانی خواهد شد. در این مرحله همچنین لازم است هزینه کامل مقاله پس از تأیید مجله از طریق شماره کارت بانکی پرداخت شود و فیش واریزی آن به شماره کاری: 09113828012 با ذکر مشخصات و شماره تماس، واتساپ شود.
  در ادامه مقاله (پس از انجام اصلاحات و تأیید انجام آن توسط سردبیر) به داور دوم ارسال شده و نتیجه داوری دوم نیز جهت انجام اصلاحات به نویسنده مقاله اعلام خواهد شد. حداکثر مدت زمان برای ارسال اصلاحات داور دوم حداکثر ۵ روز خواهد بود. در صورت انجام اصلاحات و تأیید داور مربوطه و سردبیر، مقاله برای داوری نهایی ارسال می شود.
 • لازم است نویسندگان قبل از ارسال فایل اصلاح شده مقاله، حتما پروفایل خود در وبسایت مجله را (که هنگام ثبت نام اولیه تکمیل نموده اند) مجدد بررسی نموده و مطمئن شوند که کلیه اطلاعات نویسندگان از جمله نام نویسنده (نویسندگان)، نام دانشگاه، سمت، گروه و ... در کلیه پروفایل و قسمت مشخصات سازمانی در پایین صفحه درست تکمیل شده باشد. همچنین دقت نمائید افیلیشن ها (مشخصات نویسندگان) در ذیل صفحه اول خود مقاله به درستی درج شده باشند.
 • برای دریافت کد ارکید به سایتorcid.org مراجعه نمایید.

3-راهنمای واریز وجه داوری و چاپ مقاله:

 • هزینه و طول زمان پذیرش عادی (بعد از انجام داوری های اول و دوم و انجام اصلاحات و تأیید سردبیر)،165 هزار تومان و ۱۰۰ روز کاری) و هزینه پذیرش نهایی مقاله سیصد و هشتاد و پنج هزار تومان خواهد بود. -  لازم است نظر داوران در فایل وٌرد مجزا را دانلود کرده و اصلاحات مشخص شده را مطالعه و با رنگ متفاوت مشخص در متن مقاله اعمال نمائید. لطفاً اصلاحات موردنظر داور اول را با رنگ قرمز و داور دوم را با رنگ سبز هایلایت کنید. توجه داشته باشید که داور نهایی کامنت های هر دو داور را بررسی می کند.

- توجه داشته باشید وجود یا عدم وجود حتی یک ویرگول، نقطه یا اشتباهاتی که برای برخی از نویسندگان ممکن است کوچک و بی اهمیت باشد در روند پذیرش و چاپ مقاله وقفه و مشکلاتی به وجود می آورد. پس لازم است نویسندگان مقاله، تمام اصلاحات را به دقت انجام دهند.

- منابع به سبک ونکور تنظیم شده باشد

 الزامات اختصاصی

 • مطالب خود را ترجیحا  در 11 تا 13 صفحه تنظیم کنید.
 • مقاله‌های ارسالی منحصراً باید از طریق سامانه مجله ارسال شود.
 • ارسال مقاله‌ها و یا پرداخت وجه برای داوری به منزله پذیرش مقاله نیست و تا آخرین مرحله ویراستاری علمی، مقاله پذیرفته شده تلقی نمی‌شود و در صورت عدم پذیرش مقاله، وجه دریافتی مسترد نمی‌شود.
 • نکته مهم: حتی پس از دریافت نامه پذیرش نهایی، در صورتی که در مراحل ویراستاری  اصلاحات مورد نظر مجله انجام نشود، مقاله به چاپ نخواهد رسید  

 

 • فصل‌نامه‌ی اندیشه و رفتار، مقاله‌هایی را می‌پذیرد که در زمینه‌ی روان‌شناسیی بالینی و برگرفته از یافته‌های پژوهشی باشد.
 • سایز صفحه مقاله در اندازه 17*24 تنظیم و متن را با فونت B nazanin 12 بدون فاصله (no spacing) و جداول را  با فونت B zar 10 بدون فاصله (no spacing) تایپ کنید.